Kırmızı Baret | ISG Portalı

Havalandırma Gerektiren Maddeler

  • 30 Ekim 2015
  • 18.659 kez görüntülendi.
Havalandırma Gerektiren Maddeler

Havalandırma Gerektiren Maddeler

Karbondioksit (Siyah Gaz veya Boğucu Gaz) Renksiz kokusuz gazdır. Özgül ağırlığı, 1.977 kg/m3’dür. Bundan dolayı, bulunduğu kapalı ortamın tabanında toplanır.

LPG (Tüpgaz ve otogaz olarak bilinen )  (sıvılaştırılmış petrol gazı) hacimce % 30 propan (C3H8)  ve % 70 bütan (C4H10) içerir. LPG havadan daha yoğundur ve basınç altında sıvı halde depolanır. LPG yüksek derecede yanıcı bir maddedir ve atmosferik koşullara maruz kaldığında hızla patlayıcı hava – hidrokarbon karışımı oluşturur. LPG buharı havadan ağırdır. Yoğunluk farkı ve hava hareketi ile açık alanlarda düşük kodlu bölgelerde, evlerde ise taban seviyesinde ve alt katlarda birikebilir.

Hidrojen sülfür renksiz, havadan ağır, kendine özgü çürük yumurta kokusu olan, petrol alanları, kanalizasyon ve kimyasal endüstri alanlarında sıkça rastlanan bir gazdır. Genellikle lağım kanallarında ve eritme tesislerinde bulunur. Yanıcı bir gaz olup hava içerisinde %6 oranında patlayıcı özelliğe sahiptir; zehirleyici bir gazdır. Havadan ağır olup taban kısımlarında bulunur

Karbonmonoksit (Beyaz Gaz)Renksiz, kokusuz, tahriş etkisi olmayan çok zehirli gaz olarak tanımlanır. Özgül ağırlığı 1.255 kg/m3 olup, havanınkine çok yakındır. Hava ile % 13-75 oranlarındaki karışımı patlayıcı özelliğe sahip olup, en tehlikeli patlama konsantrasyonu % 30 civarındadır. Hemoglobine oksijenden 200-300 kat daha fazla ilgilidir. Hemoglobinle karboksi hemoglobin (HbCO)  yapar. Böylece kanın dokulara oksijen taşıma kapasitesini bloke eder. Dolayısıyla, oksijen yetersizliği baş gösterir ve kanın karbonmonoksit ile doygunluğu artınca da ölüm meydana gelir. (Kapalı ortama homojen bir şekilde dağılır, yani hem alt, hem orta, hem de üst seviyede aynı yoğunlukta bulunur.)

Metan gazı, sulu ortamda biriken bitkisel maddeler ve bataklıklarda biriken bitkisel ve hayvansal organik maddelerin kimyasal bozunmaya maruz kalması sonucunda oluşan ve bataklık gazı da denilen bir gazdır. Havadan hafif, renksiz, kokusuz ve parlayıcı bir gazdır.  Havaya oranla daha hafif olduğundan dolayı, bulunduğu kapalı ortamın tavan kısımlarında toplanır

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Gökçe dedi ki:

    bilgiler için teşekkürler havalandırma çeşitleriyle ilgili paylaşımda yaparmısınız.

BİR YORUM YAZ