Kırmızı Baret | ISG Portalı

Hava Temizleme Cihazları

  • 25 Ekim 2015
  • 2.679 kez görüntülendi.
Hava Temizleme Cihazları

Hava temizleme cihazları

Havada bulunan kirleticileri filtreleyen, yapısını değiştiren veya hapseden cihazlardır.

Bunların seçimi yapılırken öncellikle kirleticinin tipi, konsantrasyonu,  temizlenmesi gereken kirletici miktarı, sıcaklık, nem, yangın güvenliği ve dış ortam hava kalitesi parametreleri göz önüne alınmalıdır.

Bunun yanında,

  • Cihazın ebatları, nasıl kurulacağı ve kirleticileri nasıl arıtacağı bilinmelidir.
  • Bakım ve işletim masrafları dikkate alınmalıdır.
  • Cihazın ulusal ve uluslararası mevzuata ve kabul görmüş standartlara uygunluğu sağlamalıdır.

Hava Temizleme  Cihazı Tipleri

  1. A) Partiküller için Kullanılan Hava Temz. Cihazları

Partiküller (toz, sis, duman vb.) için olan hava temizleyicileri şunladır:

  • Santrifüj toplayıcılar
  • Bez toplayıcılar
  • Islak sıyırıcılar (scrubbers)
  • Elektrostatik çöktürücüler

Santrifüj Toplayıcılar

Genellikle ahşap islerinde, lastik öğütme işlemlerinde ve bez filtrelerin öncesinde kullanılırlar. İnce partiküllerin toplanması için çok da uygun olmayan bu sistemde santrifüj toplayıcılar denince ilk akla gelen siklon toplayıcılardır.

Bu toplayıcılar havayı dönmeye zorlayarak içlerindeki partiküllerden arındırır. Havanın dönmesi içindeki partiküllerin dışarıya doğru merkezkaç kuvvetiyle itilmesine ve zamanla buralarda çökmesine neden olur. Siklon toplayıcıları genellikle kaba partiküllerin toplanmasında is görür ve daha verimli sistemlerin öncesinde bir ön filtreleme işlevi görür.

Bez Toplayıcılar

Dökümhaneler, hububat sanayi ve kırıcıların olduğu isletmelerde  sıklıkla kullanılır. Bu toplayıcılar tozları  kumaş katmanlarının içinden yavaşça geçerken yakalar. Zamanla, bezin üzerinde toz katmanı oluşur. Bu toz zamanla bir filtre gibi davranmaya baslar ve toplayıcının performansının artmasını sağlar. Belli bir süreden sonradan tozlar biriktikçe sistemde tıkanıklıklar görülmeye baslar. Bu durumda sistemin çalışabilmesi için biriken tozun temizlenmesi veya filtre görevi gören bezin zaman zaman değiştirilmesi gerekir.

Islak Sıyırıcılar (scrubbers)

Dökümhaneler ve metal endüstrisi isletmelerinde kullanımları yaygındır. Gazlar ile buharlar için de kullanılırlar.

Ana prensip toz zerreciklerinin su damlaları vasıtasıyla tutulmasıdır. Bu toplayıcılar yüksek sıcaklıktaki gazlarda da işe yaramaktadır. Islak ortamda yapılan toplama işlemi tozların atılması sırasında tekrar ortaya çıkabilecek olan tozutma problemiyle  karşılaşılmasını da engeller.

Bunun yanında, ıslaklık nedeniyle patlama ve yangın riski  bulunmamaktadır. Ancak ıslak ortamın sistemde neden olabileceği paslanma problemi göz ardı edilmemelidir ve soğuk bölgelerde de donmaya karsı önlemler alınmalıdır.

Elektrostatik Çöktürücüler

Metal madenciliği ve kömür yakma işlemleri nde  kullanılmaktadırlar.

Elektrostatik çöktürücüler partiküllere elektrik yükleyerek ince partiküllerin toplanmasında kullanılırlar. Partiküller daha sonra zıt yüklü toplama levhasında birikirler. Elektrostatik çöktürücüler ince partiküllerin toplanmasında oldukça verimlidirler ancak aşırı tozlu ortamlarda tıkanma sorunu nedeniyle kullanıma uygun değildirler.

Havadaki duman ve ince partikülleri kolaylıkla toplarken gaz ve buharları toplayamazlar.

Yanıcı kimyasalların bulunduğu ortamlarda kullanımları uygun değildir,  çünkü elektrik kıvılcımları sebebiyle yangın çıkma riski vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ