Kırmızı Baret | ISG Portalı

Haşere İlaçlama Nedir ?

  • 22 Aralık 2016
  • 1.594 kez görüntülendi.
Haşere İlaçlama Nedir ?

Haşere Nedir ?

İnsana zarar verebilme potansiyeline sahip Parazitler, Böcekler, Asalaklar, Kemirgenler, Sürüngenlerden oluşan mikroorganizmalara haşere denilmektedir.

Haşereler insan sağlığını ciddi şekilde kötü etkileyebilen mikroorganizmalardır. Yapılan tetkikler sonuncu haşerelerin tehlikeli hastalıkları taşıdığı ve insana bulaştırarak ölümcül sonuçlara varan etkileşimleri tespit edilmiştir.

Haşereler aç kalmaları durumunda çevrelerinde tüketebilecekleri herşeye saldırma durumuna geçerler. Buda işyerleri ve yaşam alanları için büyük tehlike anlamı taşımaktadır.

İşyeri Hijyeni içerisinde de yer alan haşerelerden korunmak tüm çalışanları ve işvereni ilgilendiren bir durumdur. İşyerinde sağlığımız korumak adına belirli periyotlarda haşere ilaçlama yöntemlerini çalıştığımız ve kullandığımız alanlarda uygulamalıyız. Eğer gözle gördüğümüz veya vücudumuzda gözlemlediğimiz haşere durumu olursa bu durumu mutlaka işyeri hekimine / sağlık personeline / işveren tarafından yetkilendirilmiş sorumlu personele iletmemiz gerekmektedir. Böylelikle haşerelerden yayılan salgın hastalıkların önüne geçilmesi ve bu hastalıklara karşı acil bir önlem alınması sağlanacaktır.

Haşere İlaçlama Nedir ?

Haşerelerden arınmak adına çeşitli yöntemlerle işyerleri ve yaşam alanlarına uygulanan sistemdir.  Haşerelerin insan sağlığını etkilediği alanlarda durumu kontrol altına alabilmek ve tamamen haşerelerden arınmak için haşere ilaçlaması yapılmalıdır. Her ortam için aynı ilaçlama uygulaması yapılamamaktadır. İlaçlama yapmak için uzman kişiler tarafından ortamınızın mutlaka analiz edilmesi ve hangi tür haşerenin ortamınızda yaşadığının tespit edilmesi gerekmektedir.

Haşere İlaçlama Yöntemleri Nelerdir ?

Haşerelerin ortamınızdan arınması için uygulanan metotları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Sıvı İlaçlama

Sıvı ilaçlama hızlı ve etkili bir yöntemdir. Haşerelerin yuva bölgelerine uygulandığı taktirde olumlu ve etkili sonuçlar verilmektedir. Sıvı ilaçlama sonrası bulunduğunuz ortam 1-2 saat kapalı şekilde tutulmalı ve ilaçlama sonrası ortam 3-5 saat arası havalandırılmalıdır.

  • Jel İlaçlama

Genelde hamam böcekleri sınıfındanki haşereler için kullanılan ilaçlama yöntemidir. Kokusuz bir ilaçlamadır.

  • ULV İlaçlaçlama

Daha çok uçan, tahtakurusu gibi haşerelerde kullanılan kokulu mikronluk yayılma ile yapılan ilaçlama türüdür. Ortamın tamamına yakınında etkili olur.

 Kocaeli Haşere İlaçlama

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ