Kırmızı Baret | ISG Portalı

Gürültüyle Mücadele

  • 18 Eylül 2015
  • 1.251 kez görüntülendi.
Gürültüyle Mücadele

Teknik Önlemler

Teknik önlemlerin alınması, herşeyden önce, titreşim tekniği ve akustik alanında geniş bilgiyi gerektirir.

Aktif Teknik Önlemler

Bunlar, makinelerin imalinde titreşim tekniği bakımından amaca en uygun olan materyalin kullanılması, az gürültülü proseslerin seçilmesi ve programlanması, makinelerin sürekli ve düzenli bir şekilde bakımı gibi çalışmalardır.

Pasif Teknik Önlemler

Bunlar, gürültünün kaynağının özel cidarlarla çevrilmesi (ses söndürücü, absorbe edici) cidarlarla çevrilmesi ve/veya bu nitelikteki ara tabakaların kullanılması ve işletmenin inşasında duvarların ve tabanın ses geçirmeyecek ve sesi yansıtmayacak materyalden yapılmasının planlanması, gürültülü bölümlere işletmenin kenar alanlarında yer verilmesi gibi önlemlerdir.

Tıbbi Önlemler

Tıbbi önlemler, tıbbi muayeneler ve gürültü şiddetini en uygun şekilde hafifletici donanımların tavsiyesi olmak üzere ikiye ayrılır.
Tıbbi muayeneler denilince, herşeyden önce akla odyometri gelmelidir. Odyometri, odyometre denilen bir aletle yapılır ve her defasında iki kulak için ayrı ayrı uygulanır. Bu muayenede, her iki kulağın değişik frekanslardaki duyma keskinlikleri tespit edilir.
Giriş muayenesinde, işçi adayında, konuşma frekanslarında (500-2000 HZ) 20 dB, orta frekanslarda (2000-4000 Hz) 30-40 dB ve daha fazla duyma kaybı tespit edilirse, o kişi gürültülü işlere alınmamalıdır.
Yaş ilerledikçe, işitme fonksiyonu da fizyolojik olarak zayıflar. Bu şekilde meydana gelen işitme zayıflığına presbiakusti denilir.
50 yaşında, 2000 Hz’de 10 dB’e, 4000 Hz’de 20 dB’e kadar yükselen bir kaybın görülebileceği hesaba katılmalıdır.
İleri tütün tiryakiliğinde, karbonmonoksit, karbonsülfür, kurşun ve civa zehirlenmelerinde işitme kapasitesinin bir miktar düşeceği unutulmamalıdır.
Gürültülü işlerde çalışanlarda işitme zararının erkenden meydana çıkarılması (I. aşamada yakalanması) bakımından 4000 HZ bandının çok önemli olduğu (V şeklinde düşme) unutulmamalıdır.

Yasal Önlemler

Ülkemizdeki mevzuata göre, 85 dB’den fazla şiddetteki gürültülü işlerde günde 7.5 saatten fazla çalışılması yasaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ