Kırmızı Baret | ISG Portalı

Exproof Ekipman Nedir

  • 29 Haziran 2018
  • 1.076 kez görüntülendi.
Exproof Ekipman Nedir

Exproof ekipman nedir, Exproof ekipman patlayıcı ortam oluşma riski olan işyerlerinde, patlayıcı ortamın oluşmasından sonra ekipmandan kaynaklanan kıvılcım çıkması ve patlayıcı ortamda alev alma riskini ortadan kaldırmak için kullanılır.

Exproof Ekipman Hakkında

Ülkemizde Exproof ekipmanlarla ilgili yasal düzenlemeler bulunmaktadır. Bunlar çalışanların patlayıcı tehlikelerinden korunması hakkında yönetmelik, muhtemel patlayıcı ortamda kullanılan ekipman ve koruyucu sistemlerle ilgili yönetmelik (94/9/AT), maden işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliği hükümlerinde düzenlenmiştir.

exproof ekipman

“Maden işyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinde maden işyerlerindeki kömür ocaklarında kullanılan ekipmanların ve tesisatların, aynı zamanda bu tür madenlerin grizu gazı ya da yanıcı tozlarla tehlike oluşturabilecek yeryüzü tesislerinde kullanılan parçalar 30-12-2006 tarihli 26392/4 mükerrer sayılı Resmi Gazetede yayınlanan muhtemel patlayıcı ortamda kullanılan teçhizat ile koruyucu sistemlerle ilgili yönetmelik (94/9/AT) belirtilen I. Grup teçhizatın uygun olan kategorisinde olmalıdır.”

 

Bu Exproof ekipmanlar; Grizu maden ocakları, varsa yerüstü tesisleri yani maden sektöründe kullanılacak ekipmanların hepsi I. Grup kategorisinde değerlendirilmektedir. I. Grup ekipmanlardan elektrikli ve mekanik olanlar grizu patlamasına duyarlı madenlerde kullanılmak için tasarlanmıştır.

 

 

Grup I de olanların koruma tipleri yeraltında kullanılanları hem grizunun, aynı zamanda iyileştirilmiş fiziksel korumayla beraber kömür tozunun tutuşmasını dikkate alır. Grup I de olan exproof ekipmanların tanımlamasında bazı parametreler bulunmaktadır. Bunlar;

 

Sıcaklık grupları

Patlayıcı ortamlarda kullanılan ekipmanlar için sıcaklık faktörü belirleyici unsurdur. Bu ekipmanların yüzey sıcaklıkları tutuşturucu bir kaynak olması bakımından çalışabileceği en üst seviye sıcaklığa göre tasarlanmalıdır. En üst seviye sıcaklık değerleri belli bir oranı aşmamalıdır. Kömür tozunun tabaka oluşturabileceği bir yüzeyde 150 dereceyi, kömür tozunun tabaka oluşturamayacağı bir yüzeyde ise 450 dereceyi geçmemelidir. Bu ortamlardaki exproof ekipmanların çalışma sıcaklığı maksimum 450 ve 150 derece olmalıdır.

 

Teçhizat koruma seviyesi EPL

 

Bu grizu patlamasına duyarlı olana madenlerde patlayıcı gaz ortamları, toz ortamları ile patlayıcı ortamların farklarını gösteren, tutuşma kaynağı olma riskini esas alan ekipman için belirlenen koruma seviyesidir.

 

IP Koruması

 

Bu mekanik ve elektrikli ekipmanlarda kullanılacak olan ek bir koruma sistemidir. Ekipmanın içine sızacak olan patlayıcı gazlara karşı koruma etkisi olmaz. Nem, toz, su gibi etkenlerin ekipmanın içine sızmasını önleyebilmek için tasarlanan koruma düzeneğidir.

 

Kategori M1

 

Bu tip exproof ekipmanlar patlayıcı ortamın tehlikeye düşmemesi için üretilmiş, yüksek koruma seviyesine sahiptir. Ekipmanların kendinden emniyetli devreleri de bulunmaktadır. En az iki arıza bile olsa, ortamda tehlike yaratacak bir unsur olmazlar. Yeraltındaki kömür madenlerinden grizu seviyesi % 1,5 ve üzerine çıksa da ekipmanlar alarm verir ve elektriğin kesilmesini, çalışanların uyarılmasını sağlar. Öteki koruma tiplerinin hiç biri ATEX 100 a daki M1 kategorisinde öngörülen koşulları yerine getiremez.

 

Kategori M2

 

Bu kategorideki exproof ekipmanların elektriği patlayıcı ortam oluştuğunda devre kesiciler üzerinden kesilmelidir. Ekipmanların ortamı tehlikeye sokacak şekilde üretilmemesi gerekir. Birde değişken ve ağır koşullara uyum sağlayan bir yapıda olmaları gerekir. Ekipmanların bir tehlike oluşmaması için ortamda devamlı şekilde metan ölçümü yapılmalıdır. Gaz yükselmesi söz konusu olursa M1 kategorisinde olan ölçüm sensörlerinin üzerindeki bölgedeki ya da diğer elektrikli ekipmanların ortamdakullanılan elektriği kesmesi sağlanmalıdır.

exproof nedir

 

Sanayide vazgeçilemeyen enerji kaynakları arasında elektrik bulunmaktadır. Elektrik akımının bulunduğu yerde ark yani kıvılcımda olası bir durumdur. Patlama oluşturabilecek ve uygun hava akımının ulaştığı yerlerde bir kıvılcım oluşmasının sonuçları ağır olacağından elektrikten kaynaklı arkı önlemek için en önemli koşullar arasında exproof ekipman vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ