Kırmızı Baret | ISG Portalı

Ev Kazalarından Korunma Yolları

  • 17 Haziran 2018
  • 575 kez görüntülendi.
Ev Kazalarından Korunma Yolları

Evimizde Daha Güvenli Bir Yaşam

 

ev kazaları ve korunma yollarıÇeşitli şekillerde evimizde ev kazaları ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu kazaların neler olduğunu bilmek, bunlara karşı tedbir almaya, kazaları azaltmaya yardımcı olur. Evimizde güven içinde olmak, mutlu bir yaşam sürmek herkesin isteğidir. Ancak bazı hallerde dikkatsizlik ve ihmal yüzünden evimizde ciddi risklerle karşı karşıya kalabiliriz. Kendi çevremize bile baktığımızda ne kadar fazla ev kazası olduğunu görebiliriz. Bu yazının evimizde ne kadar fazla kaza riski olduğunu anlamanıza yardımcı olacağını düşünüyoruz. Sizlere görünmez ev kazalarından birkaç örnek vermek istiyoruz. Bunlar ev kazalarının ne kadar tehlikeli olduğunu anlamanıza da yardımcı olacak.

Okumaya meraklı olan bir arkadaşımızın yatak odasında yatağın hemen üzerinde duvara asılmış büyük bir kitaplığı vardır. Uzun zamandır bu kitaplık burada durmaktadır. Fakat bir gün içinde bulunan onlarca kitapla birlikte yatağın üzerine düşmüş. Allahtan o sırada yatakta yatan biri yokmuş. Aksi halde ağırlığı en az 100 kg olan kitaplarla birlikte ahşap kitaplık yatan kişinin üzerine düşebilir, olası hasarlar önlenemezdi. Bu nedenle evimizde yatak, televizyon gibi tehlikeli olabilecek yerlerin üzerine böyle eşyalar monte edilmemeli.

Yine buna benzer bir ev kazasında lise arkadaşımızın kafasının bir bölümünde saç yoktu. Küçük yaşlarda sobada kaynayan çaydanlık kafasının üzerine düştüğü için saç derisi haşlanmış. Doktorun dediğine göre su tam olarak kaynamadığı için zehirlemede yaparak böylesine bir zarar vermiş. Su kaynamış olsaymış hasar bu derece olmazmış. Bu nedenle arkadaşımızın kafasında bu bölgede saç çıkmamaktadır. Yine de Allah korumuş kazada gözleri de zarar görebilirdi.

Böyle bir olay yıllar önce kendi ablamın başına da gelmişti. Harıl harıl üniversite sınavına hazırlandığı süreçte çalışma masasına bir demlik çay koymuş. Kendisi test çözerken dalgınlıkla demliğe çarpınca bacakları sıcak çayla haşlanmış. Sonuç aylarca acı çekerek hastanede tedavi ile uğraşmak zorunda kalmıştı.

Böyle demliklere, sıcak sobalara, sıcak yemek tencerelerine karşı dikkatli olmakta yarar var. Çünkü böyle haşlanma, yanma gibi ev kazaları çok oluyor. Özellikle çocukların erişeceği seviyede ocak kullanıyorsak, çayı demlerken, yemek pişirirken arka taraftaki ocak gözünü kullanmak gerekir. Evinize gelen konuklara yemek ya da çay servisi yaparken de dikkat etmek gerekir. Misafirlerinizin başının üzerinden böyle tehlikeli şekilde servis yapmamanız gerekir. Bunlar bir dökülse olabilecekleri düşünmek bile istemeyiz. Ancak bunların hepsi görünmez ev kazalarına neden olabiliyor.

Çocuklar için elektrik prizleri ayrı bir tehlike yaratıyor. Meraklı çocuklar elektrik prizlerini karıştırmayı pek seviyor. Ancak bunun sonuçları hakkında pek fikirleri olmuyor. Böyle bir tehlikeyi yaşayanların sayısı pek azımsanamaz. Küçükken elektrik prizine çivi sokan bir kardeşimiz, devre tamamlanamadığı için sadece vurma şeklinde elektrik çarpmasına maruz kalmış. Allahtan böyle olmuş ta devre tamamlansaydı ne olurdu düşünmek bile istemiyoruz. Bu durumda hemen sigortaları kapatmalı ve devreyi kesmeliyiz. Günümüzde elektrik sigortaları eskiye göre daha pratik. Sigortaların erişebilecek yükseklikte olmasına dikkat etmeliyiz.

Ayrıca çocuklar içinde ev kazalarından korunmaya yardımcı hazır güvenlik kitleri kullanmamızda yarar var. Bunlara internet alışveriş sitelerinden bile kolayca ulaşabiliriz. Kitleri sehpa, masa köşelerine yerleştirdiğimizde darbeyi azaltıcı yumuşak kılıfları sayesinde çocuklarımızı koruyabiliriz. Elektrik prizleri içinde plastikten üretilmiş özel aparatlar var. Bu emniyet kilitleri çocuklara karşı mutlaka kullanılmalı.

 

Küçük çocuğu olanlar ev kazalarına karşı aşağıdaki önlemleri de almalı

 

Evde ortalık yerde delici ve kesici alet bırakmamalısınız. Cam, bıçak, makas, iğne gibi kesici ve delici özelliği olan aletler çocukların ulaşamayacağı yerde tutulmalıdır. Kesici aletler, eşyalar yetişinler içinde risk sayılır. Bardağın bulaşık yıkarken kırılarak elinizi kesmesi gibi ev kazalarına maruz kalabilirsiniz.

 

Çocukların çekmece ve dolapları açamamaları için kapak tutacaklarını bir süre sökmek iyi bir önlem olacaktır. Hatta hazır satılan dolap ve çekmeceleri içten kilitli tutan özel kitler kullanabilirsiniz. Böylece çocuklar çekmeceleri ve dolap kapaklarını açamaz.

3 yaşın altında çocuk bulunan evlerde yutulabilecek kadar küçük oyuncak parçaları olmamalı. Ayrıca düğme, bozuk para, pil gibi küçük ev eşyaları da ortalık yerde tutulmamalıdır.

ev kazalarıEvde deterjanlar ve ilaçlarda çocukların ulaşamayacağı yerlerde tutulmalıdır. Bunun dışında makyaj malzemelerinin de zehirleyici etkisi vardır. Bunlar çekici ambalajları nedeniyle çocukların ilgi odağı haline gelebilir. Anne baba taklidi yapmayı seven çocuklarımızı kullandığımız ürünler yüzünden riske atmamalıyız. Özellikle erkek çocuklar babaları gibi tıraş olmaya özenip, tıraş bıçağını yüzüne sürebilir. Bu nedenle yaşanan ev kazaları da oldukça fazladır. İstatistiklere göre parfüm içen, ruj yiyen, kremleri tüpten emen çocuklar ev kazalarında geniş bir yer tutar.

Yüksekten düşme sonucunda yaralanma, ölüm vakaları hem çocukları hem de yetişkinleri ilgilendirir. Bunlar ev kazaları arasında özel bir dikkat gösterilmesi gereken nedenlerdir. Bahar ve yaz aylarında kapı ve pençelerin açık olduğu, balkonlarda zaman geçirilen mevsimde yüksekten düşme olayları daha fazla görülür. Bu nedenle küçük çocuklar yetişkinlerin nezaretinde olmalı, yalnız kalmamalı. Ev hanımları da çamaşır asarken, cam silerken, halı kilim silkelerken yüksekten düşme kazalarında artış oluyor. Yüksekten düşme kazalarında yaşın da önemi yok. İster küçük ister yetişkin olsun herkes bu tür ev kazaları riskiyle karşılaşabilir.

Bahar ve yaz geldiğinde açık bırakılan kapıların pencerelerin cereyan nedeniyle çarpması da önemli ev kazalarının yaşanmasına neden olabilir. Küçük büyük demeden herkes bu riskle karşılaşabilir. Kapı pencere arasına parmakların sıkışması ciddi bir ev kazasıdır. Bunları engellemek için kapı ve pencere önlerine ağırlık konulmalı. Ancak şiddetli rüzgarda ağırlık bile kapı pencere çarpmasına engel olamayabilir. Bu yüzden her zaman dikkat etmek gerekir.

Kayma ve düşme sonucunda yaşanan ev kazaları da yaygındır. Yeni silinmiş yerlerde, merdivenlerde bu tip kazalar çok olur. Bu nedenle hanımlar yerleri sildiğinde herkesi ikaz etmeli. Özellikle yere yağ gibi kaygan bir şey döküldüğünde uyarının önemi fazladır. Yemek yaparken bile etrafa sıçrayan yağlar kayma ve düşme açısından risk oluşturur.

Evin içinde bulunan cam eşyalarda ayrı bir risk oluşturur. Özellikle cam sehpa, masa gibi eşyalar çocuklar açısından risklidir. Bu nedenle çocukların oyun alanları iyi belirlenmeli. Bu tür cam eşyalardan uzak durmaları sağlanmalıdır.

 

Evdeki kaza riskleri aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir

Yanma: Demlik, tava, tencere gibi sıcak eşyalara temastan kaçınmalıdır. Bunlar tutacakla kullanılmalı, tehlikeli olacak şekilde insanların yakınına sokulmamalıdır. Özellikle çocuklardan çakmak, kibrit gibi eşyalar uzak tutulmalıdır.

Delici ve kesici aletler: Bıçak, makas, iğne gibi eşyalar özellikle çocuklardan uzak tutulmalıdır.

Yutma ve boğulma: Özellikle küçük oyuncaklar, düğme, bozuk para gibi şeyler çocukların ulaşamayacağı yerlerde tutulmalı. İlaçlarda güvenli bir yerde tutulmalı.

Zehirlenme: İlaçlar, deterjanlar, bozulmuş yiyecekler, kozmetik ürünler zehirlenme açısından risklidir.

Yüksekten düşme: Cam silme, çamaşır asma, halı silkeleme gibi eylemlerde dikkat etmek gerekir. Çocuklar balkondan, açık pencerelerden uzak tutulmalı.

Açık pencere ve kapılar: Cereyan nedeniyle açık kapı ve pençelerin çarpması nedeniyle parmak, ayak sıkışması gibi kazalar yaşanabilir.

Elektrikli ev aletleri: Bu aletler çocukların ulaşamayacağı yerde olmalı, elektrik prizleri için özel güvenlik kitleri kullanılmalı.

Kayma ve düşme: Zeminin kaygan olması durumunda evdeki herkes uyarılmalı ve olası kazalara engel olunmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ