Kırmızı Baret | ISG Portalı

El Aletleri Kullanımı Kontrolü

  • 26 Ekim 2015
  • 27.937 kez görüntülendi.
El Aletleri Kullanımı Kontrolü

Uygun olmayan alet kullanmak 

Bildiğimiz gibi, sık sık aynı şeyi yapmak için, birkaç farklı el aletini kullanırız. Halbuki genellikle sadece bir el aleti yapılan iş için doğru olanıdır. Yapılan iş için doğru el aleti kullanmamanın bir çok yaralanmaya neden olduğuna şahit olmuşuzdur.Bu kazaların çoğu ciddi olmasa bile yaralanmalar ve yaranın mikrop kapması sonucu uzun süre çalışanı işinden alıkoyabilir.

Uygun olmayan el aletleri kullanımı genellikle o an çalışanın yanında o işe uygun el aleti olmadığından ,yanında bulunan el aletini uygun olmamasına rağmen kullanmasıdır.Çekiç yerine anahtarla vurmak,anahtar yerine kurbağacıkla somun açmak gibi. Bir işçi uygun açıklıkta anahtar bulamamışsa, işini geciktirmek istemediğinden, açıklığı geniş olan ve bu genişliği bir parça koyarak geçiştirmeye çalıştığı diğer bir anahtarla yapmak ister.

Bu şekilde kullanılan bir anahtar somundan yalnız kaymakla kalmaz, uzun olan sapına gerektiğinden çok basınç da uygulandığı takdirde somunu laçka eder. Bazı durumlarda bu işlem işçinin yaralanmasına da neden olur ve ayrıca zaman kaybına yol açar. Bu gibi aksaklıkların olmaması için;

a ) El aletleri takımının iyi planlanması

b) Bakımlarının iyi yapılması ve

c) Aletlerin kaybolmaması için düzenli kontrol edilmesi gerekmektedir.

Kullanılan alet ile kullanılan parçanın ölçülerin birbirine uygun olmaması

Kullanılan alet ile o aletin kullanılacağı parçanın ebatlarının birbirine uygun olması gereklidir.Büyük bir vidayı küçük bir tornavida ile açmaya veya sıkmaya çalışmak veya 20 mm.lik bir cıvata ile 22 mm. lik bir anahtar kullanmak gibi.Kullanılan alet üzerinde çalışılan cıvata veya vida üzerinden kayma yapabilir ve yaralanmalara sebep olabilir.Metrik ölçülü anahtarları inç ölçülü civatalarda kullanmak veya bunun tam tersi de,sonucunda tehlike oluşturan bir uygunsuzluktur.

Aletleri yöntemine uygun kullanmamak 

Aletleri yöntemleri dışında kullanmamalıdır.Örneğin:vida açma veya sıkma amaçlı kullanılan tornavidaları keski gibi kullanıp saplarına çekiçle vurmak gibi.Darbeye göre yapılmayan tornavidanın sapının kırılıp,parçalanacağı ve o sap üzerinde bulunan elin yaralanacağı ya da darbe esnasında tornavida ucunun üzerinde bulunduğu parçadan kayıp tehlike yaratacağı kaçınılmazdır.Küçük parçalarla çalışırken mutlaka çalışılan parça mengeneye bağlanarak üzerinde çalışma yapılmalıdır.

Çalışan bir makine üzerinde çalışma yapılacaksa;makine kapatılmadan üzerinde herhangi bir çalışma yapılmamalıdır.

Daha fazla güç elde etmek için aletleri zorlamak

Eski ve paslanmış cıvata ve somunların kolay açılmadıkları ve aletlerin daha fazla güçle zorlandıkları hepimizce bilinmektedir.Alete daha fazla güç elde etmek için uçlarına boru veya çubuk takılarak bir veya daha fazla kişi ile güç uyguladıkları veya saplarının üzerine ayakla basılarak,vücut ağırlığıyla aletin çalışmasının sağlanması,çalışanların çoğunun yaptığı yanlış bir uygulamadır.

Aletler üzerinde değişiklikler uygulamak

El aletleri yapılacak işe uygun değilse,o işe uygun olması için üzerinde değişiklik yapılmamalıdır.Örneğin: Normal bir anahtarın çalışma bölgesinde yer darlığından dolayı çalışamaması yüzünden anahtar sapının eğilerek o bölgede çalışır hale getirilmesi gibi.Kırılgan hale gelen ve zorlanma esnasında kırılabilecek olan bu değişiklik yerine bu iş için özel yapılmış aletler kullanılmalıdır.

Aletleri uygun yere bırakmamak

El aletleri atölyelerde uygun dolap,askı tablosu içine konulmalıdır. Eğer raflarda bulundurulması gerekiyorsa düşme tehlikesine karşı 2 cm. lik etekliği bulunan raflara konulmalıdır. Malzemeler düz bir zemine ve dengeli bir şekilde bırakılmalı,yuvarlanabilecek malzemelerin önüne tutucu konulmalıdır.El aletleri döşemelere, geçitlere, merdiven sahanlıklarına veya işçilerin çalıştığı ya da geçtiği yerlere veya geçenlerin başlarına düşebilecekleri yüksek yerlere bırakılmamalıdır.Çalışma bittikten sonra tüm çalışma alanı kontrol edilerek unutulan el aletleri olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Yetersiz bakım

El aletleri periyodik olarak kontrol edilmelidir. Kusurlu bulunduklarında yerlerini kusursuz olanları almalı veya elde bulunan onarılmalıdır. Alet odaları yetkilileri, kusurlu olan veya herhangi bir şekilde uygun olmayan aletleri dışarı verilmemesi hususunda kesin talimat verilmelidir.Sivri ve kesici ucu bulunan el aletleri uçlarına koruyucu muhafaza geçirilmek suretiyle muhafaza edilmeli ve çalışma bölgelerine taşınırken askı ve muhafazaları ile taşınmalıdırlar.

Çalışmadan sonra körlenmiş veya ağzı bozulmuş olan aletler diğer aletlerle beraber dolaplarına kaldırılmamalıdırlar. Darbe için kullanılan el aletlerinin (çekiçler, keskiler vb.) baş kısımları mantarlaşmaya , çatlamaya başlar başlamaz uygun bir eğime kadar tesviye edilerek düzeltilmelidir Hemen düzeltilmesi mümkün olanlar hemen düzeltilmeli veya kullanılacak aletlerden ayrılarak keskinleştirme veya ağız düzeltme konusunda yetkili olan kişiye teslim edilmelidir.

Uygun olmayan depolama

Kullanılamayacak durumda olan el aletleri diğer aletler ile beraber bulundurulmamalı ve hurdaya sevk edilmelidirler. Keskin kenarlı veya sivri uçlu el aletleri kullanılmadıkları zaman keskin kenar ve uçlarının koruyucu (deriden kılıf veya başlıklar) altına alınması gerekir.El aletleri ile çalışma bittiği zaman aletler temizlenip kendi takım çantalarına ve kutularına koyulmalıdır. El aletleri üzerinde çalışmadan sonra temizlenip çamur,su veya diğer korozif maddelerden arındırılmalıdırlar.

Aletler kuru ve tozdan arındırılacak bir ortamda saklanmalıdırlar.Elektrikli el aletleri kendi özel muhafazalarına konulup,rutubetten etkilenmeyecek bir bölümde muhafaza edilmelidirler. İyi bir düzen için genel kural “ her şey için bir yer sağlanmalı ve her şey kendi yerinde olmalıdır”.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ