Kırmızı Baret | ISG Portalı

Defibrilatör: Hayat kurtarıyor..

  • 10 Mart 2016
  • 1.262 kez görüntülendi.
Defibrilatör:  Hayat kurtarıyor..

Defibrilatör kalbin normal dışı atımını tekrar normal kalp ritmine dönmesini sağlayan aracın adı. Otomatik defibrilatörler, kalp krizi vakalarında sağlık personeli dışındaki kurtarıcıların da kullanabileceği cihazlardır. Hatta bazı modellerinde Türkçe dahil olmak üzere sesli yönlendirmeler ile bu cihazları doğru şekilde kullanmak mümkün. Cihaz, kalp ritmini tanımlayarak gerektiğinde otomatik olarak şok uygulayabilir, bu nedenle kullanıcının kalp ritmini bilmesi gerekmez.

Ani kalp durmasının tedavisi olan erken defibrilasyon uygulaması, kalbin yeniden dolaşımı sağlayacak ritimde atmasını sağlayarak yaşam kurtarıcı olabilir. Keza, Amerikan Kalp Derneğinin (AHA) araştırmasına göre kalp krizi sonrası defibrilasyonda her bir dakikalık gecikme, yaşam şansını % 14’e kadar azaltmaktadır. Defibrilasyona ilk 10 dakikadan sonra başlanması halinde ise ortalama her 250 hastadan yalnızca biri kurtarılmaktadır.

Birçok Avrupa ülkesinde insanların yoğun olarak bulundukları havalimanı, tren garı, alışveriş merkezi, spor sahası, eğlence yerleri vb alanlarda defibrilatör bulundurmak zorunlu.

Geçmişte defibrilatörler büyük, taşınması güç, ağır aletlerdi ve eğitimli sağlıkçılar tarafından kullanılabilmekteydi. Teknolojinin gelişimiyle bu cihazlar taşınabilir, kullanımları son derece kolay ve güvenli hale geldiler. Bununla birlikte maliyetleri hayat kurtaran bir cihaz için oldukça düşük seviyede denilebilir.

Türkiye İstatistik Kurumu rakamlarına göre Türkiye’de 1,5 milyon kalp hastası var ve her yıl 300 bin kişi kalp krizi geçiriyor. 100 bin kişi ise hayatını kaybediyor. Buna paralel olarak kalp krizi geçirme yaşı ise hızla düşüyor. Mevcut yönetmeliklere göre iş yerlerinde, okullarda, tesislerde yangın tüpleri bulundurmak zorunlu, insan sağlığı konusunda bu kadar kritik önem arz eden defibrilatör hiç değilse toplu alanlarda neden zorunlu olmasın?

Kaynak :  Sertaç Güven

(İş Güvenliği Uzmanı)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ