Kırmızı Baret | ISG Portalı

Coronavirüs (Covid-19) Önleme Konusunda 11 Strateji

  • 27 Nisan 2020
  • 823 kez görüntülendi.
Coronavirüs (Covid-19) Önleme Konusunda 11 Strateji

Bağışıklık sistemi güçlü olan insanları bile kullanarak taşıyıcılık yaptırıp hızla yayılan Coronavirüs’den korunmak için 11 tavsiyeyi sizinle paylaşıyoruz.

Yeni tip Coronavirüs hastalığı, koronavirüs 2 olarak bilinen SARS – CoV-2 olarak adlandırılmaktadır. Yapılan araştırmalara göre Covid 19 diğer tip virüslerden farklı olarak karşımıza çıkmaktadır. Çok daha hızlı yayılan ve daha tehlikeli olan Covid19 virüsü kıyafetler, nefes yoluyla bulaşma ve havadan bulaşma gibi oldukça tehlikeli bir yayılım sürecine sahiptir. Hatta Covid 19, sizi bağışıklık sisteminizin güçlü olması durumunda farkına varmadan taşıyıcılığını yapan bir yürüyen bomba olarak dahi kullanabilir. Üstelik bu virüsü taşırken semptomlar sizde görülmemiş, virüs taşıyıcısı olduğunuzun dahi farkına varmamış olabilirsiniz.

Ellerinizi Sık Sık ve Dikkatlice Yıkayın!

Ellerinizi sabunla en az 20 saniye parmak aralarınız ve bileğiniz de dahil olmak üzere yıkamak sizi bu virüsten koruma noktasında avantajlı duruma getirecektir.

Yüz Bölgenizi Temastan Koruyun!

Ellerinizi ne kadar sık yıkayıp dokunduğunuz yüzeylere ne kadar dikkat ederseniz edin farkına varılmayan anlık bir temas, yüz bölgenizden virüsün vücudunuza girmesine sebep olabilir. Yüz bölgenizi elinizle temastan korumanızın yanında tırnaklarınızı ısırmaktan da kaçınmalısınız.

El Sıkışmak ve Sarılmak Zorunda Değiliz! (En Azından Şimdilik)

Sevdiğiniz insanlarla uzun süre karşılaşmamış, birbirinizi görmemiş olabilirsiniz. Bu süreçte meydana gelecek ilk karşılaşmada sarılmak veya tokalaşmak o kişiyle ikincisinin gerçekleşememesi gibi bir tehlikeye sahip olduğundan bir süre sarılma ve tokalaşmaya ara vermeniz gerekir.

Kişisel Eşyalarınız Kişisel Kalsın!

Adı üstünde kişisel olan telefon, cüzdan, çakmak, yeme içme eşyaları gibi aklınıza gelen sadece sizin kullanmanız gereken kişisel eşyalarınıza bu süreçte daha da önem vermeli ve başka insanların kullanımına engel olmalısınız.

Öksürme ve Hapşırma Durumunda Ağzınızı Kapatın (Sadece Covid Süresince Değil)

İlk okuldan beri eğitimini aldığımız, toplumumuzda kabalık belirtisi olan öksürme ve hapşırma durumlarında ağzın kapatılması geleneğini sürdürmemiz Covid-19 sürecinde bizleri ve etrafımızdaki insanları daha güvenilir kılacaktır. Covid-19’un kuluçka döneminde burun ve boğaz kısmında, sonraki süreçte de ilk adım olarak akciğerlerde olduğu, öksürme ve hapşırma eylemlerinin de bu kısımlarla etkileşimli olarak gerçekleştiği düşünülürse öksürme ve hapşırma esnasında tek kullanımlık mendil ile ağzımızı kapatmalı, mendil yoksa dirsek içlerini kullanmalıyız.

Sürekli Temas Halinde Olduğumuz Yüzeyler!

Sürekli temas halinde olduğumuz sert yüzeylerin tamamını alkol bazlı dezenfektanlar ile dezenfekte etmeliyiz. Özellikle bilgisayar, telefon gibi eşyaları gün içerisinde sık sık kullanıyorsak bu yüzeylerin dezenfekte edildiğinden emin olmalıyız.

Not: Pişmemiş, salata vb. gıdaları kesinlikle dışarıdan edinmeyiniz.

Ülkemizde yaklaşık bir aydır uygulanan #evdekal uygulaması ile artış gösteren internetten alışveriş ve dışarıdan yiyecek isteme alışkanlıkları, kapımıza gelen yiyecek ve kargo paketlerinin de dezenfekte edildikten sonra evlerimize alınması gerektiğini ortaya çıkarmaktadır.

Not: Yiyecek siparişlerinde mümkün olduğunca pişmiş olanların tercih edilmesi gerekmektedir.

Sosyal Mesafe Önemli!

Geçenlerde bir markette maskemi takmış alışverişimi tamamlamış kasa sırası beklerken arkamda beliren pos bıyıklı, gayet sinirli bir amca ile kısa süreli konuşmamız;

Ben: Amca biraz mesafeli durabilir misiniz?

Amca: Ne var arkadaş mikroplu muyum ben, yakın durunca ne olacak hemen mikrop mu kapacaksın benden?

Ben: Yok amca olur m öyle şey? (Olur işte arkadaş bal gibi olur) Ben sadece mesafeyi koruyalım diye söyledim.

Laf ağzıma tıkılır.

Amca: Hepiniz böylesiniz insanları mikroplu gibi gösterip toplum içinde küçük düşürüyorsunuz.

Ben: Amca yanlış anladın beni. Benim Covid-19 testim pozitif çıktı, bendeki mikrop sana bulaşmasın diye seni uyardım.

Dememle benden uzakta gidebileceği en uzak kasaya doğru koşar adım ilerlemesi.

Toplum olarak ilk beş maddede zaten geleneklerimizden gelen temizlik alışkanlığı ile oldukça avantajlı olabiliriz. Ancak sosyal mesafeyi korumak gerçekten toplumumuzda hakaret edilmiş gibi bir his uyandırıyor.

Mümkün olduğunda #evdekal çağrılarına uyup zorunlu ihtiyaçlar dışında dışarı çıkmamamız, dışarı çıkmak zorunda olduğumuzda en az 1 metre mesafe kuralıma uyup sağlıklı bir şekilde evimize döndükten sonra kıyafetlerimizi değiştirmeli, bol su ve sabunla temas uzuvlarımızı yıkamalıyız.

Gruplardan, Cemaatle Namaz Kılmaktan Bir Süre Uzak Kal!

Ülkemizi %99’unun Müslüman olduğunu, orta yaş üstünde cami kültürünün oldukça yaygın olduğunu ve Cuma namazı, teravih gibi toplu ibadetlere sahip olduğumuzdan dolayı Covid-19 oldukça keyifli hissediyor olsa gerek. #evdekal süreci sona erene kadar mümkün olduğunca cemaat ile namaz kılma, restoran, ibadethane, toplu taşıma gibi organizasyonlardan uzak kalmalıyız.

Unutmayın! Birlikte olmaktan zevk aldığınız insanlar sizin için Covid-19 tehlikesi arz ediyor olabilir.

Evde Yemek Yapmak ve Yemek de Oldukça Zevkli Olabilir!

Aslında anneniz, eşiniz veya kız kardeşiniz oldukça iyi birer aşçıdır. Ne dersiniz onlardan biraz ders alıp evde yemek yapmayı deneyebiliriz. Tabi erkeklere tavsiyemiz bu yönde. Kadınlar ise zaten çok iyi yaptıkları bu işi biraz daha geliştirebilirler. Mesela evde ekmek yapabiliriz. Tabi ki tüm halk ile birlikte un almak için marketlerde sosyal mesafe kuralını unutmadan ?

Uzun bir süre romantik yemek organizasyonlarına ara verebiliriz. Toplu yemek yenen ortamlarda 4. Maddeyi çiğnemek istemeyiz değil mi? Kişisel eşyalarımız kişisel kalmalı, her ne kadar temizleniyor olsa da herkesin kullandığı masalarda oturup beslenmek Covid açısından çok da iyi bir fikir değil gibi görünüyor.

Taze yiyecekler yıkanmalı!

Zorunlu Pazar ve market alışverişlerinden sonra evlerimizin girişinde poşetlerini dezenfekte ettikten sonra sebze, meyve gibi gıdaların tamamını sirkeli su ile yıkayın. Yıkama işleminden sonra kesinlikle yıkama suyunun tamamından arındırılmış ve kurumuş olarak dolaplarınıza kaldırın.

Not: Yıkama işleminden sonra ellerimizi sabun ile yıkamayı unutmamalıyız!

Belirti hissediyorsan Uzak Kal

Yüksek ateş, boğazda sürekli bir kaşınma, aralıklı öksürük belirtileri varsa hemen 112’yi arayın. Biz toplum olarak direk hastaneye gitmeyi tercih ederiz hatta hastaneye bizi bir tanıdığımızın götürmesini ancak bu durum yerine 112’yi arayıp direktiflere uymayı tercih etmeliyiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ