Kırmızı Baret | ISG Portalı

Cinayeti film önleyecek

  • 19 Mart 2016
  • 1.165 kez görüntülendi.
Cinayeti film önleyecek

İş kazalarında Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü sırada yer alan Türkiye’de, 2012’de çıkarılan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası da çözüm olmadı. İş kazalarını önleyemeyen hükümet, çizgi film kahramanı “Güven Usta” ile iş güvenliğine dikkat çekecek.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin verilerine göre 2015’te meydana gelen “iş cinayetlerinde” en az 1730 işçi yaşamını yitirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu sistem içerisinde bazı eksiklikler belirlediklerini, inşaatları, işyerlerini durdurmanın sorunu çözmediğini söyledi. Soylu, “korkutucu, ürkütücü, kaygılandırıcı” değil, önleme yönelik adımlar atılacağını belirtti.

 

Hükümet iş kazalarının önüne geçmek için yeni çalışmalar da başlattı. Bu kapsamda 8-11 Mayıs arasında İstanbul’da 8. Uluslararası Sürdürülebilir İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı gerçekleştirilecek. Slogan olarak da “Güvenle Büyü Türkiye” sloganı bulundu. Konferansa katılım ücretleri yurtiçi katılımcılar için 200-300-400 lira, yurtdışı katılımcılar için de 200-300-400 dolar olacak.

 

Ayrıca, “Güven Usta” adıyla bir çizgi film kahramanı oluşturuldu. “Güven Usta” kamu spotları ile iş güvenliğinin önemini anlatacak. Çocuklara işçi sağlığı ve güvenliği öğretilecek.

 Kaynak : Cumhuriyet
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ