Kırmızı Baret | ISG Portalı

Boya Sektöründe İş Güvenliği Notları

  • 06 Şubat 2016
  • 2.603 kez görüntülendi.
Boya Sektöründe İş Güvenliği Notları

Boya Sektöründe İş Güvenliği Tedbirleri

Bütün sektörlerde kullanımı olan maddelerden biri boyadır. Boyalar üretimi yapılan nesnenin daha güzel görünmesine ve korunmasına olanak sağlar. Neredeyse her sektörde karşımıza çıkan boyanın sağlık ve iş güvenliği önlemlerinin alınarak kullanılması gerekir. Boya sektöründe iş güvenliği tedbirlerinin ilk maddesinde boya işinde çalışanların, boyanın neden olabileceği tehlikelere karşı bilgilendirilmeleri gelir.

İş Güvenliği

-Kimsayal maddelerin patlama, yanma, parlama tehlikeleri bulunur. Bu nedenle kullanılan boyanın güvenlik bilgi formları incelenmelidir.

-İşyerinde çalışanların ateşli çalışmalar yapması, elektrik kullanması, sigara ya da çakmak alevinin maruzu sonucunda yangın çıkma olasılığı olabilmektedir. Bu gibi durumlarda boya kaynaklı yangınlarla karşılaşıldığında alkole dayanıklı kimyasal köpükler, kuru kimyevi özellikte tozlar, karbondioksit gibi yangın söndürmeye yarayan maddeler kullanılmalıdır.

-Boya sektöründe karşılaşılan yangınlarda su kullanıldığında yangın sönmemekte, daha fazla yayılmaktadır.

-Boya işinde kullanılan boya tabancaları statik elektrik topraklanmasına sahip olmalıdır. İşyerlerinin de patlayıcı, yanıcı ya da parlayıcı malzemelerle çalışıyor olması durumunda duvarların yangına karşı dayanıklı olması gerekir.

-Çalışanların güvenli bir ortamda çalışmalarını sağlamak ve solvent buharlarını solumalarının önüne geçmek için boya işi yapılan alanların uygun havalandırma sistemine sahip olması gerekiyor. Özellikle havalandırılma konusunda zorluk yaratacak olan bodrum ve zemin katlar, boya deposu amacıyla kullanılmamalıdır. Bunun nedeni solvent buharların havadan ağır olması nedeniyle zeminde birikinti yapmasıdır.  Solvent buharlarının ise patlamaya neden olmaması için Alt Patlama Sınırının yüzde 25 oranından az olması şeklinde havalandırma sisteminin olmasına dikkat edilmelidir.

İş Güvenliği Kanununa göre çalışanın güvenliğinin sağlanması açısında sıcak yüzeylere yapılacak boyaların su bazlı olarak seçilmesi gerekir. Bunun nedeni sıcak yüzeye değen boyada bulunan solvent daha çabuk buharlaşmakta ve çalışanın güvenliğini tehlikeye atmaktadır.

-Çalışma koşulları açısında işinde çalışan işçilerin solvent buharına çok fazla maruz kalmaları ve zararlı gazlara karşı maruz kaldıkları süreyi azaltmak amacıyla rotasyon ile çalışmaları sağlanmalıdır.

-6331 Sayılı Kanuna göre boya işçilerinin solunum yolları, deri ve gözlerinde zararların oluşmaması adına kişisel koruyucu donanımlardan lastik eldiven, gözlük, uzun kollu iş elbisesi gibi türlerini kullanması ön görülür.

-İşyerinde kullanımı yapılan boya kutularının içerisinde bulunan maddenin ne olduğu belirtilmelidir. Aynı şekilde neden olabileceği tehlikeler de etiketlenmelidir. Bu sayede işçi kullanacağı boyanın özelliklerini daha iyi anlayabilir. Boya kutularında herhangi bir sızma ya da dökülme olması durumunda kireç, kum gibi emici özelliğe sahip malzemelerin hazırda bekletilmesi gerekir.

-Çalışanın gözüne boya sıçraması söz konusu olmasına karşılık işyerinde göz duşu bulunmalıdır. Böylece erken müdahale söz konusu olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ