Kırmızı Baret | ISG Portalı

Biyolojik Risk Etmenleri

  • 23 Haziran 2017
  • 1.433 kez görüntülendi.
Biyolojik Risk Etmenleri

Biyolojik açıdan zararlı olan şeyler biyolojik risk etmenleri olarak adlandırılır. Bu tanımın anlatmak istediği asıl tanım ise biyolojik riskler; Mikroorganizma, hücre kültürü örnekleri ve insan parazitleri ve benzeri etmenler olması bakımından, öncelikli olarak aktarılan ya da aktarılması mümkün fiziksel ve kimyasal risk etmenlerinden canlı olmalarıyla biyolojik tehlikeler nedeni ile farklılık oluşturur. Biyolojik risk etmenlerinin iş yerlerinde bulaşma kaynakları, oluşturdukları riskler ve kazar riski nedeni ile iş yerlerinin önceden hazırlık yapması ve önlemleri alması gerekir. İş güvenliği için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca 4857 sayılı iş kanununun 78. maddesine göre, 4857 sayılı iş kanunu kapsama alanına giren tüm iş yerlerinde, işçilerin çalıştıkları işler nedeni ile biyolojik sağlığa zarar veren etkenlere maruz kaldıklarında ya da maruz kalabilecek tehlikelerin ortaya çıkmasından dolayı önlem alabilmek için 25488 sayılı Resmi Gazetede ilan edilen '' Biyolojik Etkenlere Maruz Kalma Risklerinin Önlenmesi Hakkında Yönetmelik '' içeriğince biyolojik tehlikeler, herhangi bir enfeksiyona, zehirlemeye, alerjiye veya hayati risk taşıyan farklı şeylere neden olabilecek, genetik olarak değişime uğramış mikroorganizmaların da içerisinde olduğu, insan parazitleri ve hücre kültürleri olarak tanımlanır.

Biyolojik Risk Etmenlerine Maruz Kalabilen Sektörler Hangileridir?

Biyolojik Risk Etmenlerine Maruz Kalabilen Sektörler; Tarımsal ürün yetiştirme, üretme, paketleme ve depolama sırasında, Hayvansal ürünleri işleme işlemi sırasında, Laboratuar hayvanlarının yetiştirilmesi ve bakımı sürecinde, Klinik ve araştırma laboratuarlarında, Gıda üretim ve işleme süreci ve işlemleri sırasında, Atıkların işlenmesi – toplanması ve yok edilmesi işlemleri sırasında, Hayvan bakımı ve sağlığı hizmetlerinde, Klinik ve veteriner sağlık hizmetleri, Günlük ve kişisel bakım merkezleri hizmet veya üretim – hizmet araçları kullanımı sırasında.

Biyolojik Risk Etmenlerinin Engellemesinde İşveren Yükümlülükleri

Biyolojik risk etkenlerinin ortaya çıkmaması için işverenler, biyolojik zararların çalışma ortamına yayılması ve çalışan işçilerde görülebilecek önemli enfeksiyon veya hastalanmaya neden olabilecek kaza ve olayları engellemek için önemler almalı ve alınan önlemler ile çalışanlara öğretmesini sağlamalı ve açıklamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ