Kırmızı Baret | ISG Portalı

Bisinozis Nedir?

  • 18 Ağustos 2017
  • 2.157 kez görüntülendi.
Bisinozis Nedir?

Bisinozis Nedir ?

Pamuk tozunun solunması sonucu oluşan bir tür solunum sistemi hastalığı. Pamuk tozu, Akciğerlerde  histamine benzer bir madde salınımına yol açarak, akut bir bronkospazm gelişmesine neden olur. Bu akut tablo, tozun solunmasını izleyen birkaç saat içinde ortaya çıkar ve bir süre sonra da düzelir. Ancak her gün mesaide tekrarlayan bu akut tablo, zamanla kronik bir akciğer hastalığı haline gelir. Akciğerlerde toz depolanması ve fibrotik reaksiyon söz konusu değildir.

Görülen alanlar nelerdir ?

Pamuklu dokuma endüstirisi (Bisinozis olguları en çok taraklama işleminde çalışanlar arasında görülür)

Keten ve kenevir bitkisinden de kalın iplik, urgan vs. yapımı daha çok evlerde yapılan işler şeklindedir. Evlerde toz kontrolu bakımından bir önlem söz konusu olmadığından bu işlerde de önemli düzeyde toz maruziyeti olabilir.

Klinik belirtileri nelerdir ?

Hastalardaki tipik öykü, işe başladıktan birkaç saat sonra gelişen akut bir nefes darlığı ve göğüste sıkışma hissidir (chest-tightness). Pazartesi sabahları işe başlandığında belirtiler en şiddetli! → “Pazartesi hastalığı”

Kronik bronşit ve amfizem türü bir tablo gelişir.

Akut tablo sırasında hasta akut bir hava açlığı içindedir, muayenede akciğerlerde wheezing ve raller duyulabilir. Tablo kronikleştiğinde ise akciğerlerde kuru raller duyulabilir.

Hastalık hemen daima 10 yıl ve daha uzun süreden beri pamuklu dokuma endüstrisinde çalışanlarda görülür. Sigara içilmesi hastalığın gelişme olasılığını artırmaktadır.

Hastalığa ait belirtilerin görülüş sıklığı dikkate alınarak bisinoziste klinik bir sınıflama yapılır. Buna göre hastalığa ait herhangi belirti ve bulgunun olmadığı durum “evre sıfır” olarak, kronik akciğer hastalığı tablosunun olması da “evre 3” olarak adlandırılır

Tedavisi Nasıl Olmalıdır ?

Solunum sıkıntısı ileri derecede olursa bronkodilatatör ilaçlar yarar sağlayabilir.

Bazen tabloya enfeksiyon ve kalp yetmezliği eklenebilir, bu durumda da uygun tedavi yapılır.

Korunma Yöntemleri Nelerdir ?

  • Ortamda toz kontrolü Temizlik işlemi vakum sistemi ile yapılmalı, Uygun havalandırma sistemleri, Ortamdan hava örnekleri-toz ölçümü yapılmalıdır.
  • Dokuma fabrikalarında yukarıdan aşağıya doğru hava akımı yaratılarak; tozun soluma mesafesine ulaşması da önlenmeye çalışılır. Ayrıca, pamuk ipliği yerine sentetik ipliklerin kullanıma girmesi bisinozis sıklığını azaltmıştır.
  •  Korunmada işe giriş ve aralıklı kontrol muayeneleri(öz. Pazartesi günleri nefes darlığı öyküsü→ erken tanı!)
  • FVC1.0 ölçümü, solunum fonksiyonundaki değişikliği ve bronkospazmı göstermesi bakımından çok yararlı bir tarama yöntemi!
  • Vardiya başında yapılan ölçümdeki FVC1.0 değerine göre vardiya sonunda (veya çalışmanın 4. saatinde) ölçümde 100 ml. ve üzerinde azalma olması dikkat çekicidir.
  • Gerekiyorsa iş değişimi
  • Sağlık eğitimi (Toz kontrolü uygulamaları, toz maskesi kullanmanın önemi, sigaranın zararları vb.)
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ