Kırmızı Baret | ISG Portalı

Basınçlı Kapların Periyodik Kontrolleri

  • 26 Haziran 2017
  • 763 kez görüntülendi.
Basınçlı Kapların Periyodik Kontrolleri

Sanayi ve teknoloji üzerine çalışılan iş yerlerinde iş güvenliği ve işçi sağlığına öncelik verilmeli ve dikkat edilmelidir. Çünkü bu tür iş yerlerinde çalışanların sağlığı ve güvenliğini tehlikeye sokacak durumlarla çok sık karşılaşılır. Yanlış ve bilinçsiz kullanılması durumunda basınçlı kap çevresinde bulunan insanlar ve diğer maddelere oldukça büyük zararlar verebilir. Basınçlı kapların güvenilir şekilde çalışması için kontrollerinin düzenli şekilde yapılması gerekir. Bu anlamda sanayide yapılan basınçlı kapların periyodik kontrolleri ve kontrol metotları büyük önem taşımaktadır.

Basınçlı Kap Nedir?

Basınçlı kap, iç basıncı 0,5 bardan büyük olan ekipmanlara denir. Sanayide kullanılan başlıca basınçlı kaplar; kazan, kompresör, gaz tüpleri, boru hatları, hava tankları vs. dir.

Basınçlı Kaplardan Kaynaklı Oluşabilen Tehlikeler

Basınçlı kaplar zaman içerisinde kireçlenir ve paslanır. Bunun sonucunda kapların emniyetinde arıza, bağlantı ve kaynak yerlerinde açılma, çatlaklar meydana gelir. Bu halde düzeltilmeden çalışmaya devam etmesi durumunda iş yerinde can kaybına sebebiyet tehlikeli durumlar yaşanabilir. Bu tehlikeli durumlar aşağıda belirtilmektedir.

1. Patlama

2. Yangın

3. Boğulma ve zehirlenme

4. Kimyasal ve termal yanıklar

5. Gürültü ve sarsıntı

Basınçlı Kapların Periyodik Kontrolleri Nelerdir?

Basınçlı kaplardan kaynaklı iş kazalarını azaltmak adına imalatında belirtilen standartlara uygun kapların kullanılmasını sağlamak ve işletme açısından uygunluğunu, kullanılırlığını kontrol etmek amacıyla periyodik olarak kontroller yapılmaktadır.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın Basit Basınçlı Kaplar Yönetmeliği ve İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Mevzuatı incelendiğinde basınçlı kapların periyodik kontrolleri ile ilgili maddeleri bulunmaktadır. Burada bu maddelerin başlıcaları hakkında bilgi verilecektir.

Basınçlı kap etiketi: Basınçlı kapların görünür kısmına imalatçı firma tarafından kap hacmi, işletme basıncı, deneme basıncı, kontrol tarihi yazılmış bir plaka konmalıdır.

Basınçlı kap periyodik kontrolü: İmalatı bitirilen kap kullanılmaya başlanılmadan önce ve yapılan büyük onarımlardan sonra, en az 3 ay kullanılmayıp servise girmeleri durumunda kullanılmadan önce ve ne olursa olsun senede 1 defa yetkili idareler ve teknik elemanlar tarafından basınçlı kapların periyodik kontrolleri ve deneyleri yapılmalıdır.

Basınçlı kap kapısı ve kapağı: Basınçlı kapların üzerinde gerektiğinde içine girme olanağı sağlayacak kapılar veya kapaklar bulunmalıdır. Girilemeyecek küçüklükte olan basınçlı kaplarda ise el delikleri yapılmalı ve bu delikler emniyetli şekilde kapatılmış olmalıdır.

Basınçlı kap kontrol cihazları: Basınçlı kaplar üzerinde, emniyet supabı, boşaltma vanası, manometre ve termometre gibi kontrol cihazları bulunmalıdır. Paralel çalışan basınçlı, kapların, giriş, çıkış, boşaltma ve blöf vanaları ayrı ayrı işaretlenmiş olmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ