Kırmızı Baret | ISG Portalı

Basınçlı Kaplarda Güvenlik Önlemleri

 • 21 Eylül 2015
 • 2.134 kez görüntülendi.
Basınçlı Kaplarda Güvenlik Önlemleri

Kapalı alanda kimyasallardan etkilenme, sıkışma, havasız kalma gibi iş  kazalarının yaşandığı bir durumdur. Özellikle temizle  yada bakım aşamasında sık sık karşılaşılan bu kazaların önüne geçebilmemiz adına bir takım tedbirler almalıyız. Bu derlemeler;

 1. kalorifer kazanlarının bakımına başlamadan önce, kazanlar söndürülmeli, soğuduktan sonra bakıma başlanmalı,
 2. tüm ölçü ve emniyet sistemlerinin doğru çalışıp çalışmadığı kontrol edilmeli.
 3. kat’i surette basınçlı kaplar ve kazanlar, basınç altında iken bakım onarım ve tamir işlerine girişilmemelidir.
 4. dışarıdan temizlenmesi imkansız olan tepoların, içten temizliğini yapacak işçilere, çizme, gözlük, eldiven uygun elbise ve maske verilmelidir.
 5. gömlekli veya çift cidarlı veya kapalı kaplarda ısı veya kaynak işleri yapılmadan önce, bu kaplar iyice havalandırılmalı, kanak devamında havalandırmaya devam edilmelidir.
 6. içinde işçilerin çalıştığı küçük depo ve kapalı yerlere sürekli olarak temiz hava verilmelidir.
 7. parelel çalışan kazanların birbiri ile bağlantıları kesilip, vanaları kilitlendikten ve gereken yerlerler körlendikten sonra bakıma başlanmalıdır,
 8. bakım için kazana işçiyi gözetlemek gereğinde bir işçi kapak başında bekleyecektir,
 9. kazan içerisindeki tamiratlarda, makineler kaza dışında kalacak, el aletleri kazan içerisine sokulabilecektir,
 10. işin bitiminde, deponun içi iyice temizlendikten sora, yeniden havalandırılmalıdır.
 11. iş yerlerindeki basınçlı kapların temizlenmesinde kullanılacak buhar yok ise, depo su ile doldurulacak ve enaz 24 saat su verilerek karıştırılacak, dipte toplanan rusubatlar temizlendikten sonra yine basınçlı su ile yıkanacaktır.
 12. parlayıcı ve patlayıcı madde taşıyan kapların üzerinde kaynak yapılması gerekiyorsa, önce bu kaplar buharla, veya başka usullerle temizlendikten sonra kap içerisinde kalıntı olup olmadığı kontrol edilmeli; temizlendiğinden emin olunduktan sonra ,karbon dioksit veya azot veya asal gazlardan biri ile doldurulduktan sonra kaynak işlerine başlanmalıdır.
 13. kaynak işleri yapılacak depo etrafında, gaz tüpleri, boruları, elektrik kabloları zarar görmeyecek şekilde gerekli önlemler alınacaktır.
 14. kaynak yapılacak depoların etrafı paravanalar ile çevrilecektir.
 15. bakım ve onarımı yapılacak tank ve depoların içinde karıştırıcı bir sistem bulunuyorsa, önce karıştırıcı tertibatın güç kaynağı ile ilişiği kesilecektir. karıştırıcıların hareket etmemesi için takozlanacak ve bağlanacaktır.
 16. bakımı yapılacak depoların ve tankların başkaları ile irtibatlı ise, irtibatı kesmek için vanaları kapatılacak, bağlantı boruları sökülecek, ağızları kör tapalarla kapatılacaktır.
 17. depo ve tankların bakım ve onarımı sırasında depo ve tank ağızlarında bir gözlemci bulundurulacaktır.
 18. tehlikeli sıvıların bulunduğu tanklar ve depolar en geç senede bir defa kontrol edilecek, gerekli bakım –onarım yapılacaktır.
 19. tank ve depolar üzerinde bulunan göstergeler ve emniyet ventillerinin senede bir sıhhatli çalışıp çalışmadığı testleri yapılmalıdır
 20. senede bir vanaların bakımları yapılmalıdır.
 21. senede bir tank ve depoların dış cephe kontrolları yapılarak kavlamış ve dökülmüş boyalar yenilenmelidir
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Mesut dedi ki:

  Teşekkürler paylaşımınız için.

BİR YORUM YAZ