Kırmızı Baret | ISG Portalı

Asitle Çalışmalarda Güvenlik Önlemleri

  • 24 Ocak 2016
  • 4.474 kez görüntülendi.
Asitle Çalışmalarda Güvenlik Önlemleri

Asitle Çalışma

Asit, su ile teması halinde ciddi zararlar verebilecek kimyasal maddelerden birisidir. Asitle çalışmalarda suyun ortamdaki varlığının dikkate alınması gerekir. Eğer su ile kullanılacaksa asiti az olacak şekilde suya  karıştırmalıyız.

Vücudumuzda yara, kesik vb. durumlarımız varsa mutlaka kişisel koruyucu donanımları kullanmalıyız. Asit sıçramalarına karşı koruyucu gözlüğümüzü kullanmalıyız. Vücudumuzun açık kalan kısımlarını örtmeliyiz. Cildimize teması halinde mutlaka bol su ile yıkamalıyız. Eğer tahrişi fazla ise sağlık kuruluşlarına başvurmalıyız. Asitli çalışmayı bitirdikten hemen sonra mutlaka ellerimi bol su ile yıkamalı ve bu süre zarfında ellerimizi vücudumuza temas ettirmemeliyiz. Çalışma esnasında asitin dökülmesi sonucu sodyum bikarbonat ile nötralize etmeliyiz. Perklorik asit kullanımında olası patlama durumu sebebiyle mutlaka kontrolleri gerçekleştirerek çalışmalıyız.

Asitin Depolanması

Asitleri depolarken mutlaka güvenlik bilgi formlarını (MSDS) kontrol etmeliyiz. Bazı asitler birbirleri arasında reaksiyona girebilir. Asitleri bazlarla aynı alanda depolamamalıyız. Asitler için kullandığımız kaplar sadece o türe ait olmalıdır. Kapları birbaşka asit türü için kullanmamalıyız. Çalışma alanında, olabilecek buharlı kazalar için emilim yapabilen hava kontrol ve giderici ekipmanlar bulundurulmalıdır.

Asitlerle ilgili yaralanmalarda ilkyardım uygulaması yapabilen kişilerin ortamda bulunması bizim için faydamıza olacaktır.

Çalışma ortamında sigara içilmemeli ve gıda tüketilmemelidir. Bunların yanı sıra tutuşabilir araç- gereç bulundurulmamalıdır.

Asitli çalışma yapılan işyerlerinde, çalışan kişiler yangın müdahaleleri hakkında ki eğitimlerini asitle çalışmalara yönelik almalıdır. Bununla birlikte işyeri ortamı asitli yangınları söndürebilecek kapasitede doğru yangın söndürücülerle donatılmalıdır. Bu yangın sistemleri periyodik olarak kontrol edilmeli aynı şekilde çalışanlarda yangın eğitimlerini aralıklarla yenilemelidir. İşyerinde acil durum eylem planının tam anlamıyla bilinmesi ve uygulanması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Çok güzel bir paylaşım olmuş. Bu tarz paylaşımların daha çok yere ulaşmasında katkı sağladığınız için teşekkürler. işveren ve işçiler açısından gerekli önlemlerin alınmasını ve ihlal edilmemesini diliyorum. iyi çalışmalar dilerim.

BİR YORUM YAZ