Kırmızı Baret | ISG Portalı

Asetilen Gazının Kullanımı

  • 27 Haziran 2017
  • 1.455 kez görüntülendi.
Asetilen Gazının Kullanımı

Günümüzde metal sektöründe kullanılan birçok kaynak çeşidi vardır. Bu kaynak çeşitlerinden bazıları elektrik ile bazıları sadece gaz ile bazıları ise hem gaz hem de elektrik ile çalışmaktadır. Sadece gaz ile çalışan kaynak çeşitlerinin başında halk dilinde oksijen kaynağı olarak bilinen oksi-asetilen kaynağıdır. Oksi-asetilen kaynağı Oksijen ve Asetilen gazının kullanımı ile yapılan bir kaynak çeşididir. Kaynak torcu olarak tabir edilen bir kaynak ekipmanında Oksijen gazı ve Asetilen gazının karışımının sağlanması, bu karışımın bir çakmak yardımı ile yakılması ile aktif hale gelir. Oksi-asetilen kaynağı genellikle ince et kalınlığına sahip olan metallerin kaynağında kullanılır. Kaynak sırasında ayrıca bir kaynak teli ergitme bölgesine tutularak eriyen bu tel ile kaynak işlemi yapılmış olur.

Asetilen Gazı

Asetilen gazı karpit olarak bilinen bir çeşit kireç taşının suda çözünmesi ile açığa çıkan yanıcı ve uçucu bir gazdır. Asetilen gazı orijinalinde kokusuzdur ancak herhangi bir gaz sızıntısı olduğunda fark edilebilmesi amacıyla içine bazı kimyasallar konulur ve çürük sarımsağa benzer bir kokusu vardır. Asetilen gazı piyasada sarı renkli sanayi tipi tüpler içinde hazır bir şekilde satışa sunulduğu gibi gaz üretimi için tasarlanmış kazanlarda su ve karpit karıştırılarak ihtiyaca göre istendiği zaman hazırlanabilmektedir. Asetilen gazı yandığı zaman düşük ısı seviyelerine sahiptir, bu ısı seviyesi oksijen gazı ile birleştirilerek yüksek derecelere ulaştırılır ve kaynak işleminde kullanmaya elverişli hale gelir.

Asetilen Zararları

Asetilen gazı yanıcı ve zehirleyici bir gazdır. Asetilen gazına maruz kalan kişilerde ölümle sonuçlanabilecek zehirlenme olayları görülebilmektedir. Ayrıca tıpkı mutfak tüplerinde olduğu gibi yanıcı bir gaz olması sebebiyle asetilen gazı yayılmış bir ortamda ateş yakmak yangın çıkmasına hatta patlamalara sebep olabilir. Ayrıca asetilen gazı üretmek için kullanılan kazanların belirli basınç seviyelerini geçmesi halinde yine şiddetli patlamalar meydana gelmektedir. Asetilen gazına maruz kalan insanlarda kandaki oksijen seviyesinin düşmesi sonucunda zehirlenmeler meydana gelir. Bu nedenle kullanımı sırasında azami özen göstermek, tüm iş güvenliği kurallarına riayet etmek gerekir. Asetilenin zararları bu gazın kullanıldığı tüm ortamlarda göz önünde bulundurulması ve önceden önlem alınması gereken bir husustur. Asetilen gazının kullanıldığı ortamların mutlak surette havalandırılması, olası kazaların en az etkiyle atlatılması için yangın tertibatının mutlaka bulunması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ