Kırmızı Baret | ISG Portalı

Alman Tipi Güvenli İskele

  • 19 Şubat 2016
  • 5.185 kez görüntülendi.
Alman Tipi Güvenli İskele

Alman Tipi Güvenli İskele

Restorasyon projelerinde Alman tipi güvenli iskele, cephe iskelesi olarak kullanılmaktadır. Alman standartlarına uygun olan kalıp çalışmalarında kullanımı yapılan merdiven ile platform sistemleri DIN 4420, DIN 4421 standartları, 92/57/EWG direktifine uygun olmalıdır. Merdiven kullanımı, Alman standartları göz önüne alındığında yalnızca kısa süreli ve efor gerektirmeyecek işlerde kullanılmalıdır. Alman tipi güvenli iskele 2 metreden kısa mesafelerde kullanılmalıdır. Mevzuata uygun olan kullanımı dışında 3 metreden yüksek kalıp imalatı yapılırken, her 3 metre için korkuluk sistemleri oluşturulması gerekir.

6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunundaki yönetmelikte Alman tipi güvenli iskelelerinin hesap, proje, uygulama, söküm, denetim gibi aşamalarının tamamı İmar Kanunu’na tabidir. Dış cephe iskelelerinden sorumlu teknik elemanlar aracılığıyla denetim, gözetim, yönetim yapılır ve iskeleler bu elemanların bilgileri ışığında kurdurularak söktürülür. Yükseklik 13,50 metreden fazla olduğu durumlarda iskelenin tamamı çelik ya da alüminyum alaşım bileşenlerinden oluşmalıdır. Alman tipi güvenli iskele inşa edilirken madeni elemanlar statik elektrik bakımından uygun olarak topraklanmalıdır.

Cephe iskele sisteminde, çerçeve birleştirme elemanı, hidrolik sistemin boğma yapılmasıyla çerçeveye kenetlenmiş ve herhangi bir deformasyon olması durumunda değiştirilebilir özellikte hazırlanmıştır. Çelik borularla birbirine geçirilen sistem sayesinde her katta güvenli çalışma ortamı sağlar. Kat geçiş emniyeti bakımından kapalı platformlara sahiptir. Alman tipi güvenli iskele EUROSCAF iskeleleri, çeşitli projelerde tercih edilmektedir. Çalışma Bakanlığı’nın kontrollerindense tam onay almıştır. Alman tipi güvenli iskele Türkiye’de URTİM aracılığıyla geliştirilmiş bir sistemdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. meltem ural dedi ki:

    bulunması çok zor ama bu iskelenin

BİR YORUM YAZ