Kırmızı Baret | ISG Portalı

Alışveriş Merkezlerinde iSG – 1

  • 10 Haziran 2018
  • 484 kez görüntülendi.
Alışveriş Merkezlerinde iSG – 1

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygın hale gelmesine rağmen halen oturmamış bir kültür olarak karşımıza çıkan alışveriş merkezlerinde İSG kavramı, kentsel yaşama dair bir belirteç olan alışveriş merkezlerinde alınması ve uyulması gereken İSG tedbirleri ile dikkate değer bir sorun haline gelmiştir. Özellikle büyükşehirlerde karşımıza çıkan alışveriş merkezlerinde İSG sorunları ciddi anlamda dikkate alınarak herkesin uyması gereken kurallardan oluşan İSG kültürünü kapsamasını sağlamak gerekmektedir.

 

Özellikle haftasonları, bayram tatillerinde ve mesai bitiminden sonraki dönemlerde oldukça yoğun olan AVM’ler, ziyaretçilerin fazla olmasından dolayı hem ziyaretçi güvenliği hem de çalışanların dikkat ve motivasyonlarında kayıpların oldukça fazla olmasından dolayı onlarca uygunsuzluk ve tehlikeyi bir araya getirmektedir.

 

AVM’lerde İş Sağlığı ve Güvenliği

 

Alışveriş merkezlerinin tamamında ziyaretçi ve çalışanların tehlikelerden uzak, mutlu vakit geçirmelerini, ziyaretçileri satın almaya teşvik edecek mühendislik ve ergonomik çalışmalar yapılsa da İSG bilinci oluşturma noktasında toplumumuzun hemen tamamında var olan düşünce yapısı ve eksikliklerden kaynaklı olarak sıkıntılar meydana gelmektedir.

 

Alışveriş merkezlerinde Güvenli Ortam Oluşturma

Alışveriş merkezlerinde güvenli çalışma ve ziyaret ortamı oluşturabilmek için onlarca faktörün gözden geçirilmesi ve tehlikelerin tespit edilmesi gerekmektedir. Tehlikelerin tespiti için yapılması gerekenler;

 

Risk Değerlendirme

 

avmlerde isg

Muhakkak çalışma olan her yerde yapılması gereken risk değerlendirme çalışmaları AVM’lerde daha dikkatli bir şekilde ele alınmalıdır. Normal şartlar altında tek bir firma ve iş kolunda faaliyet gösteren iş yerlerinde kısa zamanda gerçekleştirilmesi gereken risk değerlendirme çalışmaları, onlarca farklı sektör, bununla birlikte yüzlerce farklı tehlikeyi bir arada bulunduran işletmelerin toplu olarak faaliyet gösterdiği yerler haline gelmiştir. Risklerin tespiti için her işletme ve AVM ortak alanlarının detaylı risk değerlendirmeler ile tehlikelerden arındırılması gerekmektedir.

 

Acil Eylem Planı: İş yelerinin çalışma alanı içinde ve etrafında meydana gelecek acil durumlara karşı almaları gereken önlemleri, acil durumlar esnasında gerçekleşecek senaryoları belirlemeleri için gerekli olan acil eylem planları, Alışveriş merkezlerinde İSG faaliyetleri bünyesinde her işletme için ve ortak alanlar için dikkatli bir şekilde hazırlanmalıdır. Bu durum, AVM içerisindeki çalışanların ve ziyaretçilerin acil durumlarda güvenliğini sağlama noktasında oldukça etkili olacaktır.

 

İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrolleri

AVM’lerde kullanılan tüm iş ekipmanlarının periyodik kontrolleri zamanında yetkili kişi ve kurumlar tarafından yaptırılarak ekipman güvenliği sağlanmalıdır. Yapılması gereken ekipman bakımları; topraklama, elektrik tesisatı, yürüyen merdivenler, klima tesisatları gibi tüm ekipmanları kapsamaktadır.

 

Yazımızın Devamı kısa süre sonra sizlerle paylaşılacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ