Kırmızı Baret | ISG Portalı

Acil Durum Eylem Planı

  • 24 Ekim 2015
  • 2.498 kez görüntülendi.
Acil Durum Eylem Planı

İş güvenliği uzmanı acil durumlar için planlar hazırlanmasını sağlar ve çalışanların bu planlara göre hareket etmeleri için eğitim ve tatbikatlar düzenler.

Acil Durum Ekipleri

İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan

– çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana,

– tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve

– az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;

a) Arama, kurtarma ve tahliye,

b) Yangınla mücadele,

konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir.

İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir. 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde her iki grup için  birer  kişi görevlendirilmesi yeterlidir.

(İşyerlerinde Acil Durumlar Hk. Yönetmelik, Md. 11)

Acil durum ekipleri

Kamu ve Özel sektör tüm işyerlerinde istihdam edilen her yirmi personel için bir  ilkyardımcının bulundurulması zorunludur.

Mekanik cihazların yoğun bulunduğu, yangın riski yüksek olan ve yeraltı maden ocakları gibi kaza riski yüksek olan işyerlerinde her on personel için bir “İlkyardımcı”nın bulundurulması zorunludur.

(İlk Yardım Yönetmeliği, Md. 16)

Acil Durum Tatbikatı

Hazırlanan acil durum  planının uygulama adımlarının  düzenli olarak takip edilebilmesi ve uygulanabilirliğinden emin olmak için işyerlerinde yılda en az bir defa olmak üzere Acil Durum Tatbikatı yapılır, denetlenir ve gözden geçirilerek gerekli düzeltici ve önleyici faaliyetler yapılır.  Gerçekleştirilen tatbikatın tarihi, görülen eksiklikler ve bu eksiklikler doğrultusunda yapılacak düzenlemeleri içeren tatbikat raporu hazırlanır.

(İşyerlerinde Acil Durumlar Hk. Yönetmelik, Md. 11)

Acil Durum Planlarının Yenilenmesi

İşyerinde, belirlenmiş olan acil durumları etkileyebilecek veya yeni acil durumların ortaya çıkmasına neden olacak değişikliklerin meydana gelmesi halinde etkinin büyüklüğüne göre acil durum planı tamamen veya kısmen yenilenir.

yukarıda belirtilen durumlardan bağımsız olarak, hazırlanmış olan acil durum planları; tehlike sınıfına göre çok tehlikeli,  tehlikeli ve az tehlikeli işyerlerinde sırasıyla en geç iki, dört ve altı yılda bir yenilenir.

(İşyerlerinde Acil Durumlar Hk. Yönetmelik, Md. 14)

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ