Kırmızı Baret | ISG Portalı

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu

  • 22 Ocak 2016
  • 1.912 kez görüntülendi.
6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu

Bir iş yerinde, işveren ile çalışanların iş güvenliği ve iş sağlığı konusunda en iyi koşulların sağlanması ve mevcut koşulların da iyileştirilmesi amacıyla, 6331 sayılı İSG Kanunu, kişilerin haklarını, ödevlerini, yetki ve sorumluluklarını düzenlemektedir. Özel sektör ya da kamu olarak herhangi bir ayrım yapılmadan geçerliliğini koruyan kanun sayesinde hangi alanda ve hangi ünvanla çalışılıyor olduğu fark etmeden, herkesi kapsamaktadır.

6331 sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanununa göre, işyerlerinde iş güvenliği uzmanı bulundurmak zorunluluğu bulunuyor. Bu uzmanlar, Çalışma ve Sosyal Güvenliği Bakanlığı aracılığıyla yetkilendirilmektedir. Uzmanlık belgesini aldıktan sonra çalışma olanağı bulan iş güvenliği uzmanları, işverenle işbirliği içerisinde çalışmakta, risk teşkil eden durumlara karşı önlem almayan işverenle ilgili gerekli tutanakları Bakanlığa bildirmekle yükümlüdür. Kanuna göre işyerinde nitelikli uzman, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli bulundurmayan işverenler için para cezası uygulanmaktadır. Bu sayede işverenin işçisi adına verimli bir çalışma ortamı sağladığı ve çalışanının sağlığını koruyucu önlemler aldığı denetlenebilmektedir.

6331 Sayılı İSG Kanunu, işveren açısından iş sağlığını ve güvenliğini sağlama, iyileştirme ve sürekliliği sağlama zorunluluğunu getirirken, çalışanın mesleki risklerden dolayı sağlının olumsuz etkilemesini önlenmiş oldu. İşveren, çalışanıyla ilgili tüm riskleri ortadan kaldıracak önlemleri almakla yükümlüdür. Çalışanlar ise bir işyerinde sayı sınırlaması olmadan iş sağlığı ve güvenliği hizmetinden yararlanma şansı buluyor. İşveren çalışanın sağlığını koruyacak ve ciddi tehlikelere neden olacak riskler için tedbir almadığında, işçi çalışmama hakkına sahip oluyor. İş güvenliği uzmanının verdiği eğitimler sayesinde iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilgilenmekte, bu sayede kendisini ve çalışma arkadaşlarının sağlığını ve güvenliğini tehlikeye atmamaktadır.

İş Güvenliği hizmeti almak ve 6331 sayılı kanunu işletmenizde gerektiği gibi uygulamak için AK OSGB bir tık yakınınızda.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ